Euro 2008 – dezamagiri…

Aseara s-a jucat soarta Romaniei la europene. Eu de obicei nu prea sunt fan al urmaritului meciurilor, dar aseara, atat eu cat si Ana, am stat cu sufletul la gura in fata televizorului, de pomana insa.

Probabil sunt de vina ca s-au culcat pe o ureche la meciul cu Italia cand dupa gol erau prea ocupati sa realizeze ca trebuie sa pastreze diferenta(problema intalnita si la mondialele cand s-au vopsit ai nostri in cap galbeni), probabil e de vina Mutu ca a avut o inspiratie proasta la lovitura de 11 metri, probabil inca nu avem un nivel atat de ridicat pentru un asa campionat. In fine, urmatorul nostru obiectiv sunt calificarile pentru mondialele din 2010 cand poate o sa avem o echipa mai matura si mai bine pregatita si o grupa mai lejera.

Hai Romania!

PS: pentru ca si Ana zicea ca au inceput sa ii placa meciurile Romaniei, urmatoarele mergem sa le vedem undeva unde e si atmosfera :). Este totusi un sentiment tare placut cand auzi cum canta imnul toti sau cand galeriile fac spectacol.

Later edit: un banc primit via Liviu

Cica antrenorul Olandei isi pregateste jucatorii ca vor juca un meci contra Romaniei la EURO. Nimeni n-are chef, si la un moment dat portarul Stekelenburg zice:- Baieti, uite ce zic eu, joc eu singur contra Romaniei, si voi mergeti intr-un club, OK?”Toti sunt de acord. La un moment dat aprind TV-ul si ce vad: 1-0 pentru Olanda, gol Stekelenburg in minutul 5! Toti veseli, sting TV-ul si iar se pun pe baute… La capatul celor 90 de minute aprind din nou televizorul si… “Romania 1 – Olanda 1, gol Mutu, minutul 90.” Fuga toti la stadion si la vestiare il gasesc pe Stekelenburg, disperat, cu capul in maini…- Ce s-a intamplat?- Baieti, imi pare sincer rau, am fost eliminat in minutul 6